Anasayfaya Git / Tüm Haberleri Göster

Bu sene dördüncüsü düzenlenen CNR Uluslararası Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı. 24 Şubat – 5 Mart 2017 tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy'de ziyaret edilebilecek olan fuarın resmî açılışı 25 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN'ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı'nın yanı sıra fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Nabi AVCI, İstanbul Valisi Sn. Vasip ŞAHİN, Basın Yayın Birliği Başkanı Sn. Münir ÜSTÜN de dâhil olmak üzere geniş bir protokol ekibi katıldı.

Bu sene 19 farklı ülkeden 300'ü aşkın yayınevinin katıldığı fuarın açılış konuşmalarında mikrofona önce Basın Yayın Birliği Başkanı Sn. Münir ÜSTÜN geldi. Yayıncılık sektörünün son yıllarda yaşadığı büyümeye dikkat çeken Münir ÜSTÜN, 2016 yılında yaşanan darbe girişimine ve terörist saldırılara rağmen yayıncılık sektörünün bir önceki yıla kıyasla %7.4 büyüdüğünü söyleyerek 600 milyondan fazla kitap üretildiğini kaydetti.

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe gecesini unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirten ÜSTÜN, IV. CNR Uluslararası Kitap Fuarı'nı 15 Temmuz gecesi hayatlarını Türkiye için, millî irade ve demokrasi için veren şehitlere ve yaralanan gazilere ithaf ettiklerini söyledi.

Amaçlarının her zaman daha yükseği hedeflemek olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Münir ÜSTÜN, yüzlerce yıldır medeniyetimize beşiklik etmiş ve onu yoğurmuş olan bu toprakları daha iyi okuyabilmemiz ve daha iyi anlatabilmemiz olduğunu belirttikten sonra “Kitapla yoğrulmuş bir medeniyetin evlatları olarak biz kitaba her zaman evet diyoruz; kültürümüze evet diyoruz; vatanına aşık olana da vatan evlatlarının aşık olduğuna da evet diyoruz. Güçlü ve büyük Türkiye için evet diyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonrasında ise kürsüye Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Nabi AVCI geldi. Türkiye yayıncılık sektörünün son on yılda 3 kat büyüdüğünün altını çizen Bakan AVCI fuarların yayıncılık sektörü için önemine değinerek CNR Kitap fuarın kültür hayatına hayırlı olmasını dilediğini belirtti.

Kitap fuarının onur konuğu olarak Hasan AYCIN'ın belirlenmesinin ve fuarın teması olarak 15 Temmuz'un seçilmesinin çok anlamlı olduğunu söyleyerek konuşmasına devam eden Bakan AVCI, CNR Kitap Fuarı'nın katılımcı yayınevleri nezdinde gösterdiği büyümenin ziyaretçi sayısında yaşanması temennisinde bulundu.

  

Bakanlığın edebiyat destek programları ile gençleri kültürel alanda desteklediğini söyleyen Nabi AVCI, TEDA projesi ile de Türkçe eserlerin yurt dışında desteklendiğini belirtti. TEDA projesinin Türk yayıncılığının uluslararası düzeyde temsili için önemine değinen Bakan AVCI bu proje kapsamında “2005 yılından beri 65 farklı ülkeden 540 yayıncıya, 59 farklı dilde, 535 yazarımızın 2312 eserine çeviri ve basım desteği verilmiştir. Halihazırda bu eserlerden 1740'ının çevirisi tamamlanmış ve ilgili ülkelerde satışa sunulmuştur.” diye sözlerini sürdürdü.

2002 yılında kütüphanelerde sadece 123 çeşit süreli yayına abone olunduğunu belirten AVCI, 2017 yılı itibarıyla bu sayının 301'e ulaştığını söyledi. Yine 2002 yılında kütüphaneler alınan kitap çeşidinin 601 olduğunu söyleyen AVCI, bu sayının sadece 2016 yılında 5157 çeşide ulaştığını belirtti.

Yayıncılık olarak 2016 yılında 2.5 milyar dolar ciro ile dünyanın en büyük 11. Sektörü haline geldiğimizi söyleyen Bakan AVCI fuarcılığın temel gayesinin “dar, ideolojik kalıplardan uzak, yayıncılığın bütün renklerine açık ve geniş bir yelpazede samimi buluşmaların gerçekleştirildiği yerler olmaları” olduğunun altını çizerek bunun için sadece yayıncılığın temel ilkelerinden hareket eden fuarlara ihtiyacımız olduğunu belirtti. CNR Kitap Fuarı'nın bu noktada bir örnek teşkil edeceğine inandığın söyleyen Bakan AVCI, fuarın hayırlara vesile olmasını dilediğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Daha sonra kürsüye konuşmasını yapmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN geldi.

Fuarların yerel ile küreselin bir araya gelerek bilgi ve kültür birikimlerinin paylaşılması noktasında çok önemli olduğuna değinen Cumhurbaşkanı, CNR Kitap Fuarını tebrik ederek fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Uluslararası CNR Kitap Fuarı son yıllarda büyük yol aldı. 19 ülkeden 300 yayınevini buluşturan fuarın ana temasının '15 Temmuz' olmasını da çok anlamlı ve kıymetli buluyorum. Darbe gecesi yaşananların kültürel etkinliklerde yaşatılması büyük önem taşıyor." diyerek sözlerine devam eden Sayın Cumhurbaşkanı, ülkenin geleceği olarak gördüklerini belirttiği gençlere ve çocuklara seslenerek:

140 karaktere sığdırılmış metinlerle internetteki bilgi kırıntılarını toplamakla bilgiye sahip olunamaz, bu şekilde ancak yarım porsiyon aydın olunabilir. Gençler, kitap ve kitap fuarları ile eksiklerinizi tamamlamalısınız.” diye konuştu.

Türkiye'nin yayıncılık alanında geldiği yere de değinen Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, ülkedeki okuma oranlarının düşüklüğünden de bahsederek bu okuma oranlarının yükselmesi gerektiğini söyleyerek “2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisine girecek ülkemizin, kitap okuma alışkanlığı konusunda da ilk 10'a girmesi şart oldu.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'a Basın Yayın Birliği Başkanı Münir ÜSTÜN ve Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Necip Fazıl KISAKÜREK'in torunu Emrah KISAKÜREK tarafından üstadın külliyatı hediye edildi.

Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI da kürsüye davet edildi ve Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'la birlikte IV. CNR Uluslararası Kitap Fuarı'nın onur konuğu olan Türk kültür hayatının önemli yazar ve çizerlerinden Sayın Hasan AYCIN'a bir plaket takdim edildi.

Daha sonra kurdele kesilişine geçildi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere Bakan Nabi AVCI, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir ÜSTÜN ve Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda EREM'den oluşan protokol üyeleri hep birlikte sembolik kurdeleyi kestiler.

Daha sonra kitap fuarını gezen Cumhurbaşkanı ve beraberindeki ekip stantları ziyaret etti. Özellikle Yeni Şafak gazetesinin 15 Temmuz gecesi için oluşturduğu arşivi dikkatle takip eden Cumhurbaşkanı bol bol yayıncılarla konuştu; fotoğraf çektirdi ve kitap imzaladı.

 

 

Yaklaşık 2 saat stantları gezen Cumhurbaşkanı ERDOĞAN daha sonra fuar alanından ayrıldı.

5 Mart 2017 tarihine kadar açık kalacak fuara 19 farklı ülkeden 300'ü aşkın yayıncı katılıyor. Basın Yayın Birliği ve CNR Holding tarafından düzenlenen fuarda bu sene 1000'den fazla kültürel etkinlik, panel, söyleşi ve imza günü etkinliği düzenlenecek. Uluslararası yönünü her sene gittikçe kuvvetlendiren CNR Kitap Fuarı'nda bu sene Fellowship programı kapsamında 70'ten fazla Arap dünyasından yayıncının katılacağı fuar kapsamında kültürler arası ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla da kültür temsilcileri yemeklerde, toplantılarda ve söyleşilerde bir araya gelecekler.Anasayfaya Git / Tüm Haberleri Göster