Anasayfaya Git / Tüm Haberleri Göster

Menemen, 1. Kubilay Kitap Fuarı Açıldı

İZMES (İzmir Edebiyat ve Sanat Grubu)in de sivil toplum kuruluşu olarak katıldığı ve yazarlarının hergün imza günü olacağı fuar hergün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Menemen, 1. Kubilay Kitap Fuarı başlıyor

Menemen Belediyesi tarafından tüm İzmirliler'in hizmetine açılan Gölpark'ta yapılan Fuar alanı, amacına uygun olarak ilk fuarla kapılarını açıyor.

Menemen Belediyesi, yoktan varettiği ve yılın 12 ayı hizmet verecek olan Gölpark'ta ilk fuarı başta Menemenliler olmak üzere tüm İzmirlilerle buluşturuyor. 20 Aralık 2016 – 01 Ocak 2017 tarihleri arasında açık olacak olan 1. Kubilay Kitap Fuarı'nın resmi açılışı 23 Aralık Cuma günü saat 11.30'da yapılacak.
İZMES (İzmir Edebiyat ve Sanat Grubu)in de sivil toplum kuruluşu olarak katıldığı ve yazarlarının hergün imza günü olacağı fuar hergün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.
Bu konuyla ilgili Menemen Belediye BAşkanı Tahir Şahin'in Menemen'in Sesi gazetesine verdiği röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Menemen Belediyesi 1. Kubilay Kitap Fuarı hakkında gazetemize açıklamada bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin bu etkinliğin önemine işaret ederek, “İzmir Fuarı yıllar önce yapıldığında, yüce Atatürk´ün İzmir Fuarlar ve Sergiler kenti olacaktır sözü ile ne kadar haklı bir cümle kurduğunun farkındayız.

Menemen Belediyesi 1. Kubilay Kitap Fuarı hakkında gazetemize açıklamada bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin bu etkinliğin önemine işaret ederek, “İzmir Fuarı yıllar önce yapıldığında, yüce Atatürk´ün İzmir Fuarlar ve Sergiler kenti olacaktır sözü ile ne kadar haklı bir cümle kurduğunun farkındayız. Biz de burada Gölpark´ı inşa ederken acaba ilçemizin geleceği adına neler yapabiliriz diye düşünürken hatta buranın ismi Fuar Menemen mi Gölpark Menemen mi olsun diyerek anket düzenledik. Fuar Menemen yüzde 27 çıktı, Gölpark Menemen yüzde 52´lerin üzerinde bir rakamla ismini Gölpark Menemen koyduk. Gölpark  Menemen de güzel bir isim fakat benim hep gönlümde Fuar Menemen vardı. 5 bin m2´ye yakın bir kapalı alanda fuarların icra edilebileceği bir alan yarattık. Burada yılda en az 7-8 tane fuar veya festival gibi etkinlikleri gerçekleştirdiğimiz takdirde o zaman hedefine ulaşmış bir yapı oluşturmanın haklı huzuru ve şevki içerisinde olacağız” açıklamasında bulundu.

AYDINLIĞIN IŞIĞI KUBİLAY OLMASI VESİLESİYLE…

Neden kitap fuarı ile başladınız sorumuzu da Başkan Şahin şöyle yanıtladı, “Hepimizin bildiği gibi 23 Aralık 1930 yılında Cumhuriyetin ilk devrim şehidi olan Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay yobazlar tarafından hunharca bir şekilde başı kesilerek katledilmiş, hemşehrilerimiz Bekçi Hasan ve Şevki de vurularak öldürülmüş.  Yıllardan bu tarafa Kubilay´ı anma etkinlikleri kapsamında bu ilçede demokrasi ve laiklik adına çok güzel bir anma töreni düzenleniyor. Devlet erkanı burada, Atatürkçü dostlarımız ve aydınlık-çağdaş insanlarımız 23 Aralık´ta ilçemize geliyor. Laiklik adına Kubilay´ı, Bekçi Hasan ve Şevki´yi anmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İlk devrim şehidi, aydınlığın ışığı Kubilay olması vesilesiyle biz de burada fuarları Kitap Fuarı ile başlatmayı düşündük. Kitap demek aydınlık demek. Aydınlığı daha iyi vurgulayabilmek adına fuarlarımıza kitap fuarı ile başlamak istedik. Kubilay´ı anma etkinlikleri haftasına geldiği için de ismini de Menemen Belediyesi 1. Kubilay Kitap Fuarı olarak koyduk. 20 Aralık´ta başlayacak fuarımız ama resmi açılışımız Kubilay´ı anma törenlerinden hemen sonra 11.30´da kurdelemizi kesmiş olacağız. Çevre il ve ilçelerden ilçemize gelen aydınlıkçı, Atatürkçü ve Kuvayı Milliyeci dostlarımızla kurdeleyi keseceğiz. 70´e yakın yayınevine ulaştığımızı biliyoruz. Yine çok sayıda yazarımız gelecek, imza günleri olacak tabii ki. Tüm öğrencilerimize ulaşmaya çalışacağız. İzmir´in 9 metropol ilçesinin Milli Eğitim Müdürlüklerine resmi yazı yazdık, davet ediyoruz. Hatta otobüslerimizle taşımaya çalışacağız. Menemen´deki öğrencilerimizi otobüslerle kitap fuarına getirmeyi hedefliyoruz. Vatandaşlarımızı getirmeyi hedefliyoruz. Bu birincisi çok önemli. Her yıl aynı dönemde bu kitap fuarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tüm Menemenli hemşehrilerimizi ve Atatürkçü dostlarımızı resmi devlet töreninden sonra Kubilay Kitap Fuarının açılışına bekliyoruz” diye ifade etti.

“BIRAKINIZ MENEMEN BELEDİYE BAŞKANI KONUŞSUN”

Devlet büyüklerine de çağrıda bulunan Başkan Şahin, “Sayın Valimize ve Sayın Kaymakamımıza sizin aracılığınızla seslenmek isterim ki, anma ve kurtuluş günlerinde yerleşkenin belediye başkanı mutlaka oradaki halkın duygularını, görüşlerini açıklayan bir konuşma yapar. Ne yazık ki geçen yılki Kubilay resmi töreninde büyük bir talihsizlik yaşadık. Menemen Belediye Başkanı konuşturulmadı. Bunun adı Tahir Şahin olması önemli değil. Menemen Belediye Başkanı konuşturulmadı. Bir başkası da olabilir, benden 5 yıl sonra-20 yıl sonra gelecek olan mutlaka Menemen Belediye Başkanı burada konuşturulmalı. Halkın, Menemenlilerin duygularını tüm çevre il ve ilçelerden gelen basın mensuplarına aktarabilecek tek kişi o ilçenin belediye başkanıdır. Bırakınız Menemen Belediye Başkanı konuşsun. Ülkemizde terörün nedenli felaketler getirdiğini hep birlikte yaşıyoruz. Hafta sonu Vodafone Arena´da çevik kuvvet ekipleri ve sivil vatandaşlarımızdan toplam 44 şehit verdik. Her yer yangın yeriyken demokrasi için Menemen Belediye Başkanı´nı konuşması gerekiyorsa birlik beraberlik adına mesajlar verebilmeli. Biz 15 Temmuz darbe girişiminden önce konuştuğumuz 17 yılda 15 Temmuz´un geleceğini bir bir söyledik. Buna tedbir alınsın, laiklik korunsun dedik. Eğer laiklik yoksa demokrasi de yok. Demokrasi eşittir laiklik. Ama laiklik yoksa demokrasi bir gün küt diye gider. Yine milletimize bu mesajları vermeye çalışalım. Menemenli hemşerilerimizin ne kadar laik, demokrasiye inanmış bir kitle olduğunu bırakın anlatalım. Eğer bunları anlattırmazsanız bir feto gitti yarınlarda bir başka fetonun gelme tehlikesiyle karşı karşıya olabileceğimizi herkes görmeli ve laikliği ve demokrasiyi yaşatabilmek adına milletin temsilcisi belediye başkanı konuşturulmalı. Hem Sayın Valimizden hem de Sayın Kaymakamımızdan kendi şahsım ve partim adına değil vatan, millet ve bayrak adına bunu talep ediyorum.  Hiç kimse belediye başkanının konuşmasından çekinmemeli. Belediye başkanının bu tür konuşmalarda negatif bir tarafı da varsa o da irdelenmeli. Tam tersine laikliği, demokrasiyi ve aydınlığı vurgulayan mesajlar veriyoruz, yobazlara geçit vermeyeceğiz diyoruz. Yasaklarla hiç kimse bir yere varamaz. Umarım geçen yıl yapılan yanlıştan dönülür diye düşünüyorum, millet adına bunu bekliyorum” çağrısında bulundu.


Kaynak: www.haberhurriyeti.comAnasayfaya Git / Tüm Haberleri Göster